Nacionālā enciklopēdija
Nacionālās enciklopēdijas tapšana ir būtiska Latvijas valsts simtgades programmas daļa, veidojot paliekošas vērtības – nozīmīgu zināšanu resursu latviešu valodā. Šī gada 18. oktobrī Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB) atvērts enciklopēdijas drukātais sējums “Latvija”, taču resursa pamats tiek veidots un uzturēts elektroniskajā vidē.
18. decembrī Bebrenes muižā atklāta Nacionālās enciklopēdijas elektroniskā vietne www.enciklopedija.lv – universāls un augstticams informācijas resurss latviešu valodā tiešsaistē, izmantojams bez maksas.
Pateicoties Latvijas Televīzijas atbalstam, pasākumu bija iespējams vērot tiešraidē – portālos LSM.lv un Replay.lv.
Pasākuma laikā klātesošie un tiešraides skatītāji tika iepazīstināti ar Nacionālās enciklopēdijas elektroniskās vietnes būtību, saturu, veidotājiem, šķirkļu tapšanas procesu, kā arī izmantošanas iespējām globālā mērogā.
Vietnes atvēršanai izvēlēta Bebrene, lai simboliski demonstrētu enciklopēdijas pieejamību ikvienam interesentam visā pasaulē un vienlaikus aktualizētu kultūrvēsturisko Sēlijas novadu. Bebrene ir apdzīvota vieta Ilūkstes novada Bebrenes pagastā, kultūrvēsturiskā Sēlijas novada sastāvdaļa.
Vietnes www.enciklopedija.lv saturs ir nepārtrauktā pilnveides procesā, aptverot visplašāko tēmu loku multimediālā veidā.
Šobrīd elektroniskajā vietnē lasītājiem jau pieejami vairāk nekā 700 šķirkļu un vairāk nekā 600 dažāda veida ilustrāciju. Šķirkļus papildina fotogrāfijas, tabulas, grafiki, kartes, audio un video ieraksti, hipersaites un norādes uz saistītiem resursiem, literatūras avotu saraksti. Šķirkļu tapšanā bijuši iesaistīti vairāki simti attiecīgo tēmu un jomu vadošie speciālistu, vairumā gadījumu – zinātnieki. Gandrīz visi drukātajā sējumā “Latvija” publicētie raksti pēc pieskaņošanas interneta videi tiek iekļauti arī elektroniskās enciklopēdijas saturā. Plānots, ka nākamā gada laikā tiks radīti vairāk nekā simts enciklopēdijas rakstu.
Enciklopēdijas saturs ir paredzēts visplašākajai auditorijai, taču paredzams, ka www.enciklopedija.lv būs īpaši noderīgs resurss skolēniem un studentiem. Šķirkļus iespējams izdrukāt, tiek piedāvāta iespēja automātiski ģenerēt atsauces. Elektroniskā enciklopēdija ir pielāgota lietošanai arī mobilajā vidē dažādās ierīcēs.
Nacionālās enciklopēdijas galvenais redaktors – Dr.hist. Valters Ščerbinskis.
Elektroniskās vides izstrāde: SIA “Tilde”
Grafiskais dizains: Orians Anvari
UZZIŅAI
2014. gadā LNB tika uzsākts Nacionālās enciklopēdijas projekts, kura mērķis bija radīt mūsdienīgu enciklopēdiju latviešu valodā. Projekts 2015. gadā pārtapa par Nacionālās enciklopēdijas redakciju, kura izstrādāja ilgtermiņa vīziju par to, kādam jābūt mūsdienīgam lietpratēju radīta satura zināšanu resursam. Pakāpeniski enciklopēdijas uzdevumu īstenošanā tika iesaistīts arvien pieaugošs speciālistu loks, kā arī veidota sadarbība ar dažādām Latvijas institūcijām.
Jau Nacionālās enciklopēdijas veidošanas sākumā bija nepārprotami skaidrs, ka visaptverošas enciklopēdijas pamats var būt tikai elektroniskā vietne. Ņemot vērā, Latvijas valsts simtgades svinības un apsverot iespējas, redakcija pieņēma lēmumu arī par īpaša, Latvijai veltīta drukātā sējuma sagatavošanu.
Enciklopēdijas satura stratēģisko pārraudzību veic kultūras ministres vadītā Nacionālās enciklopēdijas padome. Saturisko veidošanu nosaka Nozaru redakcijas kolēģija ar 55 dažādu jomu lietpratējiem, bet ilustrāciju bloka veidošanu sekmē dažādu ilustrāciju speciālisti Ilustrāciju redakcijas kolēģijā. Enciklopēdijas tiešo izveides procesu nodrošina redakcija, kurā strādā septiņi darbinieki.
Nacionālās enciklopēdijas redakcija ir LNB autonoma sastāvdaļa, kas organiski iederas redzējumā par bibliotēku kā daudzfunkcionālu zināšanu iestādi.
SAISTĪTIE RAKSTI
Nacionālās enciklopēdijas elektroniskās vietnes atvēršana notiks 2018. gada 18. decembrī
Tirdzniecībā pieejama Nacionālās enciklopēdijas papildu tirāža | 12.12.2018.
Nacionālās enciklopēdijas drukātā sējuma atvēršanas tiešraidi varēs vērot internetā | 17.10.2018.
Atvērs Nacionālās enciklopēdijas sējumu “Latvija” | 15.10.2018.
Top Nacionālā enciklopēdija | 11.05.2018.
NACIONĀLĀS ENCIKLOPĒDIJAS DRUKĀTĀ SĒJUMA ATVĒRŠANA
Rada un dara: Latvijas Nacionālā bibliotēka
Informāciju par pasākuma pieejamības nodrošināšanu cilvēkiem ar ierobežotām pārvietošanās spējām var iegūt sazinoties ar pasākuma organizatoru.