Akcijai Baltijas ceļš 30

Akcijai Baltijas ceļš 30 — Latvija 100

Vieta Rīgā un citviet Latvijā

Akcijai Baltijas ceļš 30 — Latvija 100

Datums:22.08.2019 — 24.08.2019

1989. gada 23. augustā aptuveni divi miljoni Latvijas, Lietuvas un Igaunijas iedzīvotāju sadevās rokās, savienojot Baltijas valstu galvaspilsētas Tallinu, Rīgu un Viļņu, lai pieminētu 1939. gada 23. augustā starp Vāciju un PSRS parakstīto Molotova-Ribentropa paktu un vienam otru stiprinātu cīņā par kopīgu mērķi – Baltijas valstu neatkarības atgūšanu. 2009. gadā akcija Baltijas ceļš iekļauta UNESCO programmas “Pasaules atmiņa” starptautiskajā reģistrā, tādējādi apliecinot akcijas nozīmīgumu pasaules mērogā.

2019. gadā tiks atzīmēta akcijas Baltijas ceļš trīsdesmitā gadadiena ar mērķi:

- atgādināt un skaidrot Baltijas ceļa nozīmi vietējā un starptautiskā mērogā;
- turpināt fiksēt Baltijas ceļa organizatoru un dalībnieku atmiņas;
- aktualizēt un aktivizēt sadarbību starp Baltijas valstīm;
- daudzveidīgās norisēs iesaistīt plašu sabiedrību.

Grafiskajā zīmē attēlots lielceļš kā līnija, kas sastāv no Baltijas ceļa dalības valstu (Lietuvas (LT), Latvijas (LV) un Igaunijas (EST)) starptautiski pieņemtajiem burtu kodiem, kuri izteikti Morzes alfabētā. Tieši Morzes kods ilgstoši izmantots karā un citas saspringtās situacijās, lai nodotu svarīgu paziņojumu, šajā gadījumā tā izmantošana simbolizē "saucienu pēc palīdzības", kas raksturo Baltijas ceļa akcijas būtību - tikt pamanītiem, paust viedokli un nodot ziņojumu, neizmantojot spēku. Logotipu papildina uzraksts "Baltijas ceļš 30", paskaidrojot vēsturiskā notikuma jubileju. 

 

* Pasākumu programma tiek papildināta!

Pievieno savu Baltijas ceļa fotogrāfiju GADSIMTA ALBUMAM 

www.latvijasgadsimts/lv/albums

Latvijas Nacionālais vēstures muzejs sadarbībā ar Kultūras ministrijas Latvijas valsts simtgades biroju aicina ikvienu, īpaši skolu jauniešus, pārskatīt ģimenes, radu un draugu fotogrāfijas par piedalīšanos Baltijas ceļā un pievienot tās Latvijas muzeju kopizstādes “Latvijas gadsimts” projektam Gadsimta albums.

Baltijas filmu dienas | 22.08. - 23.08. 

Kinoteātris “Splendid Palace” (Elizabetes iela 61, Rīga)

Baltijas filmu dienas ir trīs valstu kino institūciju – Latvijas Nacionālā Kino centra, Lietuvas Kino centra un Igaunijas Filmu institūta – iniciatīva un kopīgi veidots pasākums, stiprinot trīs Baltijas valstu sadarbību kino jomā un padziļinot skatītāju zināšanas par kaimiņvalstu filmām.

Starptautiska konference "Baltijas ceļš. Turpinājums" | 22.08.

Latvijas Nacionālā bibliotēka (Mūkusalas iela 3, Rīga)

Konference tiek rīkota, lai atgādinātu Baltijas ceļa nozīmi Baltijas valstu neatkarības atgūšanā un Ribentropa-Molotova pakta seku likvidēšanā, Baltijas ceļa saistību ar un ietekmi uz demokrātiskajām revolūcijām Austrumu un Centrāleiropā, tai skaitā Berlīnes mūra noārdīšanu.

Svinīgs notikums "Baltijas ceļam 30" | 23.08. 

Pie Brīvības pieminekļa, Rīga

Svinīgs un emocionāls piemiņas ar Daiņa Īvāna vēsturiskās radio izskanējušās runas rekonstrukciju, Valsts Prezidenta uzrunu, Baltijas valstu karogu svinīgu pacelšanu un kopīgu Borisa Rezņika un Valda Pavlovska dziesmas "Atmostas Baltija, Bunda jau Baltija, Argake Baltimaad" dziedāšanu. 

Metālopera "Kurbads. Ķēves dēls" | 23.08.

Lucavsala, Rīga 

Stāsta pamatā ir latviešu tautas pasaka par Kurbadu. Cilvēka griba, pašattīstības ceļš, cīņa ar iekšējiem un ārējiem dēmoniem, iniciācija – šīs tēmas ir pasakas centrā un savu aktualitāti nav zaudējušas arī šodien. Metālopera ir pasakas 21. gadsimta interpretācija.

LNSO VASARNĪCA 2019. Bēthovena "Heroiskā", "Carion" un LNSO | 24.08.

Latgales vēstniecība „GORS” (Pils iela 4, Rēzekne)

Latvijas, Zviedrijas un Dānijas komponistu trio radījis skaņdarbu, kas veltīts atraktīvajam pūšaminstrumentu kvintetam "Carion" (Latvija/Dānija) un Latvijas Nacionālajam simfoniskajam orķestrim. Latviju pārstāv  Andris Dzenītis, Zviedriju – Brita Bīstrema, Dāniju – Anderss Nordentofts. Katrs no viņiem komponē vienu daļu no trīsdaļīga jaundarba. Andris Dzenītis savu veikumu "Delta Returning" veltījis Baltijas ceļa 30. gadadienai.

 

BALTIJAS CEĻŠ 30 - VISAS AKTUALITĀTES  

 

Attēlā: Skats uz Baltijas ceļu. 1989. gada 23. augusts. Fotogrāfs Aldis Jermaks, LNVM krājums

Rada un dara: Dažādi rīkotāji

Informāciju par pasākuma pieejamības nodrošināšanu cilvēkiem ar ierobežotām pārvietošanās spējām var iegūt sazinoties ar pasākuma organizatoru.

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu