Akcijai "Baltijas ceļš" 30

Akcijai "Baltijas ceļš" 30 — Latvija 100

Vieta Rīgā un citviet Latvijā

Akcijai "Baltijas ceļš" 30 — Latvija 100

Datums:22.08.2019 — 24.08.2019

1989. gada 23. augustā aptuveni divi miljoni Latvijas, Lietuvas un Igaunijas iedzīvotāju sadevās rokās, savienojot Baltijas valstu galvaspilsētas Tallinu, Rīgu un Viļņu, lai pieminētu 1939. gada 23. augustā starp Vāciju un PSRS parakstīto Molotova-Ribentropa paktu un vienam otru stiprinātu cīņā par kopīgu mērķi – Baltijas valstu neatkarības atgūšanu. 2009. gadā akcija Baltijas ceļš iekļauta UNESCO programmas “Pasaules atmiņa” starptautiskajā reģistrā, tādējādi apliecinot akcijas nozīmīgumu pasaules mērogā.

2019. gadā tiks atzīmēta akcijas "Baltijas ceļš" trīsdesmitā gadadiena ar mērķi:

- atgādināt un skaidrot Baltijas ceļa nozīmi vietējā un starptautiskā mērogā;
- turpināt fiksēt Baltijas ceļa organizatoru un dalībnieku atmiņas;
- aktualizēt un aktivizēt sadarbību starp Baltijas valstīm;
- daudzveidīgās norisēs iesaistīt plašu sabiedrību.

Grafiskajā zīmē attēlots lielceļš kā līnija, kas sastāv no Baltijas ceļa dalības valstu (Lietuvas (LT), Latvijas (LV) un Igaunijas (EST)) starptautiski pieņemtajiem burtu kodiem, kuri izteikti Morzes alfabētā. Tieši Morzes kods ilgstoši izmantots karā un citas saspringtās situacijās, lai nodotu svarīgu paziņojumu, šajā gadījumā tā izmantošana simbolizē "saucienu pēc palīdzības", kas raksturo Baltijas ceļa akcijas būtību - tikt pamanītiem, paust viedokli un nodot ziņojumu, neizmantojot spēku. Logotipu papildina uzraksts "Baltijas ceļš 30", paskaidrojot vēsturiskā notikuma jubileju. 

 

* Pasākumu programma tiek papildināta!

Pievieno savu Baltijas ceļa fotogrāfiju GADSIMTA ALBUMAM 

www.latvijasgadsimts/lv/albums

Latvijas Nacionālais vēstures muzejs sadarbībā ar Kultūras ministrijas Latvijas valsts simtgades biroju aicina ikvienu, īpaši skolu jauniešus, pārskatīt ģimenes, radu un draugu fotogrāfijas par piedalīšanos Baltijas ceļā un pievienot tās Latvijas muzeju kopizstādes “Latvijas gadsimts” projektam Gadsimta albums.

Baltijas dokumentālo filmu programma Latvijas Televīzijā | 23.07. - 27.08.

LTV1 un REplay.lv

Televīzijas pirmizrādi piedzīvos sešas jaunas Baltijas valstīs tapušas dokumentālās filmas, kas caur personiskiem stāstiem un arhīvu materiāliem atspoguļo Baltijas valstu neseno pagātni un tajā ietverto nākotnes redzējumu. 

// RĪGĀ

Ceļojošā izstāde “Baltijas brīvības ceļš” | 15.07. - 31.08.

Latvijas valsts simtgades informācijas centrs Latvijas Nacionālās bibliotēkas Draugu telpā (Mūkusalas iela 3, Rīga)

Izstāde veltīta akcijai "Baltijas ceļš". Tā ir plaša vēsturiska retrospekcijā atskatoties uz Molotova-Ribentropa pakta un tā slepeno papildprotokolu sekām Austrumeiropas 20. gadsimta vēsturē, kā arī Baltijas valstu sadarbību. 

Fotoizstāde "Akcija "Baltijas ceļš 1989". Veltījums akcijas 30. gadadienā" | 19.08. - 29.08.

Brīvības laukums, Rīga

Lielformāta fotogrāfiju izstāde ar materiāliem no Latvijas, Igaunijas un Lietuvas nacionālo arhīvu krājumiem.

Baltijas filmu dienas | 22.08. - 23.08. 

18.00 un 20.00 | kinoteātris “Splendid Palace” (Elizabetes iela 61, Rīga)

Baltijas filmu dienas ir trīs valstu kino institūciju – Latvijas Nacionālā Kino centra, Lietuvas Kino centra un Igaunijas Filmu institūta – iniciatīva un kopīgi veidots pasākums, stiprinot trīs Baltijas valstu sadarbību kino jomā un padziļinot skatītāju zināšanas par kaimiņvalstu filmām.

Izstāde „Latvijas gadsimts” / Valstsgribas atdzimšana. Latvijas Neatkarības atjaunošana (1986-1991) | 22.08. - 23.08.

Latvijas Nacionālais vēstures muzejs (Brīvības bulvāris 32, Rīga)

Izstādē galvenā uzmanība pievērsta valsts simbolu atjaunošanai un sabiedrības vēsturiskās atmiņas pārmaiņām Atmodas gaitā. 

Starptautiska konference "Baltijas ceļš. Turpinājums" | 22.08.

10.00 - 16.00 | Latvijas Nacionālā bibliotēka (Mūkusalas iela 3, Rīga)

Konference tiek rīkota, lai atgādinātu Baltijas ceļa nozīmi Baltijas valstu neatkarības atgūšanā un Ribentropa-Molotova pakta seku likvidēšanā, Baltijas ceļa saistību ar un ietekmi uz demokrātiskajām revolūcijām Austrumu un Centrāleiropā, tai skaitā Berlīnes mūra noārdīšanu.

Svinīgs notikums "Baltijas ceļam 30" | 23.08. 

19.00 | pie Brīvības pieminekļa, Rīga

Ikviens ir aicināts būt klāt svinīgā notikumā Rīgā pie Brīvības pieminekļa un kopīgi atcerēties notikumus Baltijā, kas aizsāka demokrātiskas Latvijas valsts atgūšanu un nostiprināšanu. Piedalās Valsts Prezidents Egils Levits, Latvijas Tautas frontes aktīvisti un mūziķi.

Metālopera "Kurbads. Ķēves dēls" | 23.08.

22.00 | Lucavsala, Rīga (Ieeja no plkst. 18:00. Lietuvas un Igaunijas grupu uzstāšanās plkst. 19:30 un 20:45)

Stāsta pamatā ir latviešu tautas pasaka par Kurbadu. Cilvēka griba, pašattīstības ceļš, cīņa ar iekšējiem un ārējiem dēmoniem, iniciācija – šīs tēmas ir pasakas centrā un savu aktualitāti nav zaudējušas arī šodien. Metālopera ir pasakas 21. gadsimta interpretācija.

Ieeja bez maksas.

// ĀRPUS RĪGAS

Baltijas ceļa 30. gadadienai veltītie pasākumi Valmierā | 20. - 31.08.

Valmiera

Valmierā, godinot Baltijas ceļa trīsdesmito gadadienu, tiks atvērta izstāde, būs skatāma filma "Paradīze '89", kā arī tiek rīkots novadpētniecības konkurss. 23. augusta vakarā gaidāms notikums “Baltijas ceļam 30” – atmiņas, stāsti, ugunskurs un brīvības svinēšana.

Baltijas ceļa trīsdesmitgadei veltīta programma BRĀLĪBA. BROLYBĖ. BROTHERHOOD | 23.08.

17.00 | Grenctāles kultūras nams (Bauskas novads)

Amatiermākslas un populārās mūzikas notikums pulcēs dalībniekus no Latvijas un Lietuvas. Tā pirmajā daļā uzstāsies Bauskas novada kori un deju grupas un sadraudzības kolektīvi no Lietuvas, savukārt, otrajā daļā izskanēs populārās mūzikas koncerts, kas noslēgsies ar mūziķa Igo koncertprogrammu.

Baltijas ceļa 30. gadadienai veltītie pasākumi Iecavā | 23.08.

19.00 | Iecava

Atzīmējot Baltijas ceļa trīsdesmito gadadienu, Iecavā iedzīvotājus uzrunās Iecavas evaņģēliski luteriskās draudzes mācītājs Rolands Radziņš un Iecavas novada domes priekšsēdētājs Aivars Mačeks, kā arī norisināsies jauniešu pūtēju orķestra „Auseklītis” koncerts.

Pasākumu cikls "Baltijas ceļam 30" | 23. - 24.08. 

Ķoņi (Naukšēnu novads)

Baltijas ceļa Latvijas-Igaunijas robežpunktā norisināsies koncerti, amatnieku tirdziņš, skanēs svētku uzrunas, notiks solidaritātes ugunskura iedegšana, kā arī 24. augustā gaidāms Baltijas ceļa trīsdesmitgadei veltīts velobrauciens.

LNSO VASARNĪCA 2019. Bēthovena "Heroiskā", "Carion" un LNSO | 24.08.

19.00 | Latgales vēstniecība „GORS” (Pils iela 4, Rēzekne)

Latvijas, Zviedrijas un Dānijas komponistu trio radījis skaņdarbu, kas veltīts atraktīvajam pūšaminstrumentu kvintetam "Carion" (Latvija/Dānija) un Latvijas Nacionālajam simfoniskajam orķestrim. Latviju pārstāv Andris Dzenītis, Zviedriju – Brita Bīstrema, Dāniju – Anderss Nordentofts. Katrs no viņiem komponē vienu daļu no trīsdaļīga jaundarba. Andris Dzenītis savu veikumu "Delta Returning" veltījis Baltijas ceļa 30. gadadienai.

BIĻETES

Saulrieta koncerts "Saule. Pērkons. Daugava" | 24.08.

18.00 | Likteņdārzs, Koknese

Koncertēs tautas deju kolektīvi no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas, kopkoris un Atmodas laika dziedātāji. Piedalās Mārtiņš Brauns, Ivars Cinkuss, Agris Daņiļevičs, Ieva Akuratere, Dace Micāne Zālīte un citi.

BIĻETES

Baltijas ceļa 30. gadadienai veltītie pasākumi Strenčos | 24.08. 

Strenči

24. augustā Strenčos ieradīsies motobraucēji no visas Baltijas, notiks moto parādes brauciens "Strenči – Seda – Strenči", kā arī vērienīgs moto šovs Strenču pilsētas centrā. Vakaru noslēgs koncerts "Baltijas ceļam – 30" un balle kopā ar roka leģendam grupu "Līvi". 

 

VISAS AKTUALITĀTES  

 

DARBA LAPAS "ATMINI BALTIJAS CEĻU" (pdf)Darba lapas paredzētas dažādu klašu skolēniem. Sagatavotāji: Latvijas Nacionālais vēstures muzejs un Tautas frontes muzejs sadarbībā ar Kultūras ministrijas Latvijas valsts simtgades biroju.

 

Attēlā: Skats uz Baltijas ceļu. 1989. gada 23. augusts. Fotogrāfs Aldis Jermaks, LNVM krājums

Rada un dara: Dažādi rīkotāji

Informāciju par pasākuma pieejamības nodrošināšanu cilvēkiem ar ierobežotām pārvietošanās spējām var iegūt sazinoties ar pasākuma organizatoru.

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu